Wszystko ma swój początek i koniec. Tak jak szkoła, czy dobra zabawa, ale Twój biznes nie musi.
Przeczytałem ostatnio jeden z lepszych tekstów o czasie, którego mamy coraz mniej i jak istotne jest jego pełne wykorzystanie. Do cna – każdej sekundy, bo już drugi raz jej nie przeżyjemy. Autorem jest Maciej Gnyszka. Serdecznie polecam tego allegrowicza i jego wpisy. Może znajdziesz tam coś dla siebie. 🙂
Pomyśl, zastanów się: Co chciałbyś aby po Tobie pozostało, gdyby to był ostatni dzień życia. No właśnie- co? Myślę, że większość z nas przedsiębiorców (lub osób zamierzających rozpocząć przygodę z biznesem) chciałoby aby to, nad czym pracowali przez lata nadal funkcjonowało. To czemu się poświęciłeś bezgranicznie, czasem kosztem rodziny i bliskich, nie może przecież przestać istnieć w jednej sekundzie.
Tutaj dotykamy jednej z najważniejszych uważam kwestii prawnych czyli dziedziczenia.
Pamiętaj, nie tyczy się to przecież wyłącznie osób w podeszłym wieku i nie ogranicza do mieszkania, którego jesteś właścicielem. 🙂
Tak jak planujesz swój dzień, tydzień, czy cele do osiągnięcia (a jeśli tego nie robisz-zacznij) to powinieneś zaplanować kto będzie kontynuatorem Twojego dzieła.
W tym miejscu zastanów się: Czy obecna forma prowadzenia działalności gospodarczej np. jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia. Przemyśl, czy nie powinieneś może założyć spółki kapitałowej lub zwyczajnie dokonać przekształcenia obecnej formy prawnej?
Kolejny temat do przemyśleń, gdy już prowadzę działalność w formie spółki handlowej: co jest w umowie na temat dziedziczenia udziałów? Z pewnością dawno do niej nie zaglądałeś, a może się nie zastanawiałeś nigdy co się stanie z Twoimi udziałami, gdy Ciebie zabraknie.
Zachęcam pomyśl zawczasu, kilka korekt i można spać spokojnie .
Przechodząc do tematyki aptek. 🙂
W przypadku aptek prowadzonych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych zezwolenie wygasa z chwilą śmierci osoby fizycznej.
I tu powinieneś się koniecznie zastanowić czy ta forma prowadzenia biznesu jest odpowiednia.
Ustawodawca przewidział pewną możliwość. Otóż zezwolenie nie wygaśnie jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci następca prawny wystąpi do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o zmianę danych w zezwoleniu.
Jedna mała kwestia. Musi to być osoba spełniająca pewne wymagania ustawowe.
I tu przechodzimy do sedna. Czy masz w najbliższej rodzinie taką osobę? Może Twoje dzieci lub mąż/żona nie mają wykształcenia farmaceutycznego. Mają inne plany życiowe i zawodowe.
Jak widzisz odpowiednia forma prawna dla apteki jest bardzo ważna. Przyjęcie pewnych rozwiązań może zaoszczędzić wiele trosk.
Chociażby związanych z ewentualną sprzedażą firmy i spieniężenia tego, na co pracowałeś przez wiele lat lub dekad.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Witam, bardzo ciekawy wpis