Biorąc pod uwagę ostatnio przeprowadzane dla moich Klientów transakcje sprzedaży/kupna aptek nasunęły mi się pewne spostrzeżenia, z którymi dziś chciałem się z Tobą podzielić.
Musisz zwrócić uwagę, że skoro apteka prowadzona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej już nie przekształci się w spółkę z o.o. (w której udziały następnie chciałbyś zbyć), to siłą rzeczy nie skorzysta z rozwiązań jakie daje Ci przekształcenie. Przede wszystkim chodzi o ciągłość prowadzenia działalności i pewną płynność.
W przypadku nabycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. do jego składników nie wejdą np. zobowiązania. Zwrócić należy także uwagę na postępowanie z lekami i zawartymi umowami. Odmiennie to wygląda niż przy przekształceniu.
Wielu czynności nie przeprowadzasz – nie musisz chociażby poddawać badaniu planu przekształcenia przez biegłego rewidenta, nie tworzysz tu dokumentów jak np. projekt umowy spółki lub oświadczenia o przekształceniu. Powinno być prościej.
Jednak istotna jest treść umowy i działania, które musisz w związku z tym podjąć.
Po pierwsze, w postępowaniu przed WIF sprawa wygląd zgoła odmiennie. Uprzednio po przekształceniu w sp. z o. o. w zasadzie musiałeś dokonać tylko zmiany zezwolenia. Decyzja ta była wyłącznie deklaratoryjna. To oznacza, że inspektor potwierdzał zmianę zezwolenia z uwagi na nazwę i formę prawną podmiotu. Rozstrzygnięcie typowo techniczne. W zasadzie organ nie miał wyjścia i musiał zmiany uwzględnić.
Obecnie przepisy stanowią o przeniesieniu zezwolenia. Tu mowa jest już o postępowaniu, którego stronami są nabywca i zbywca. Dodatkowo nabywca powinien złożyć stosowne oświadczenia wynikające np. z art. 99 i 100 prawa farmaceutycznego.
Kolejną kwestią są oczywiście pewne odmienności w zakresie podatków w kontekście ciągłości rozliczeń. To jednak temat na oddzielny wpis.
I rzecz najważniejsza: NFZ i refundacja.
Przy przekształceniach wielkich zabiegów nie należało robić, wystarczyło przedstawić w NFZ zmienioną decyzje przez WIF. Można było spokojnie prowadzić sprzedaż i zachowana była ciągłość. Jeśli sobie sprawnie poradziłeś z kasami fiskalnymi lub wymianą modułów, to był finał.
Obecnie to już nie tak oczywista sprawa. Zgodnie z brzmieniem zawartych umów na refundację, aby przenieść obowiązki i prawa z umowy należy powiadomić fundusz. Dodatkowo fundusz oczekuje wykonania tego obowiązku przed przeniesieniem zezwolenia w WIF. Oczywiście nie każdy oddział postępuje podobnie. Życie byłoby zbyt nudne. 🙂 Nie wszystkie NFZ podchodzą liberalnie. W zasadzie ich postępowanie jest zachowawcze.
Dlatego umowa przenosząca własność apteki musi być dobrze sformułowana, aby nie było wątpliwości odnośnie możliwości przeniesienia zezwolenia i wypłaconej już refundacji. Jeden z moich Klientów, który uprzednio zawiódł się na formułowaniu umowy we własnym zakresie, skontaktował się ze mną w chwili, gdy jeszcze mogłem mu pomóc. Czasami jest jednak za późno. Nie wszystkie Twoje działania są odwracalne.
Ponadto co w okresie pomiędzy ? Przecież nie powinieneś prowadzić sprzedaży przed uzyskaniem stosownej decyzji Inspekcji, a zbywca też nie powinien kontynuować sprzedaży. Przecież sprzedał już przedsiębiorstwo.
Dodatkowo są poboczne kwestie jak nazwa, pod którą prowadzona była apteka lub logo, znaki firmowe. Często również twój poprzednik miał długi.
Musisz podejmować rozważne działania, aby Twój sen był spokojny !
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }