Do niniejszego wpisu zainspirowało mnie pytanie Pana Mikołaja pod wpisem Apteka ogólnodostępna – wymagania lokalowe.
Zapytał: Jaka powinna być wysokość pomieszczeń w lokalu przeznaczonym na aptekę?
Skoro o wymaganiach lokalowych to temat chyba najważniejszy. Odpowiedzi jednak na to pytanie nie odnajdziesz w rozporządzeniach Ministra Zdrowia dotyczących warunków, jakie powinien spełniać lokal apteki.
W tym przypadku należy posiłkować się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Jeśli chodzi o wysokość to pomocny będzie § 72 rozporządzenia. Pomieszczenia do pracy i innych celów, w których nie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia przeznaczone na stały lub czasowy pobyt:
– nie więcej niż 4 osób – wysokość 2,5 m,
– więcej niż 4 osób – wysokość 3,0 m.
Można więc przyjąć, że w aptekach posiadających 2 stanowiska wystarczająca będzie wysokość 2,5 m dla wszystkich pomieszczeń apteki.
Natomiast w aptece z większą ilością stanowisk sprzedaży powinna być to wysokość 3,0 m.
Pomieszczenia, których wysokość powinna wynosić co najmniej 3 m i 3,3 m mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Wszystko się zgadza. Pan Mikołaj powinien oczywiście zadbać jeszcze o odpowiednie oświetlenie oraz wyposażenie stanowisk pracy, tak, aby spełnić wszystkie warunki BHP. Pozdrawiam serdecznie!
Dziwne właśnie rozporządzenie jeśli chodzi o wysokość lokali z aptekami ale fajnie ze jest to jakoś rozpisane i wiadomo jakie są konkretne wymiary.
Witam,
czy zmiana lokalizacji apteki wymaga nowej koncesji czy wystarczy zmiana zezwolenia?
Pozdrawiam
Dzień dobry. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą w tej kwestii zapraszam do kontaktu e-mail.
Czy coś zmieniło się w tej sprawie od tego czasu, czy nadal obowiązują takie normy?
Dziękuję za komentarz. Od tego czasu zmieniło się cytowane we wpisie rozporządzenie w związku z przyjęciem nowego tekstu jednolitego: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf
Jednak przywołany § 72 rozporządzenia, który określa wysokości pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, uległ zmianom kosmetycznym.
Dziękuję za odpowiedź i pomoc 🙂