Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przekształcenie apteki w spółkę z o.o.

Adam Szurpicki01 sierpnia 20152 komentarze

Czując się wywołały do tablicy z uwagi na jeden z ostatnich wpisów mecenasa Marcina Bartyńskiego (gorąco polecam prowadzony przez niego blog) chciałbym dzisiejszy wpis poświęcić przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. i zalet tego przekształcenia dla aptekarzy prowadzących jednoosobową działalność.

Pierwsza (najważniejsza) – możliwość przejścia zezwolenia na tak przekształconą spółkę z o.o. Po przekształceniu będzie to jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Z pewnością jest to korzyść. Tylko w ten sposób jednoosobowy przedsiębiorca może przekształcić się w spółkę prawa handlowego.

Druga – zmiana zezwolenia to od 8 lutego 2015 r. koszt 1 750,00 zł. Zdecydowanie mniejsza opłata niż za uzyskanie zezwolenia. I zmniejszamy ryzyko skutecznego uzyskania nowego zezwolenia na spółkę. Przecież nie zawsze sytuacja przedstawia się modelowo. Chociażby mój ostatni Klient (prowadzący aptekę od wielu lat) ma problem z wykonaniem podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Usytuowanie lokalu może utrudnić jego wykonanie.

Trzecia – możesz dokonać sprzedaży apteki, dobrać nowych wspólników (nie będących farmaceutami) i tym samym dokapitalizować spółkę. Rozwijać się 🙂

Czwarta – kwestie kontynuacji prowadzonej przez Ciebie działalności przez bliskich. Nie zawsze wykonują zawód farmaceuty. Na marginesie zawsze warto uregulować kwestie nastepstwa prawnego, gdy prowadzi się działalność gospodarczą.

Oczywiście można by dopisać kolejne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin Bartyński | Przekształcenie działalności w sp. z o. o. 3 sierpnia, 2015 o 21:52

Hej, Adamie!

Warto trochę pociągnąć wątek dziedziczenia apteki. Jeżeli właściciel apteki myśli o swoich dziedzicach, to zdecydowanie masz rację – spółkę z o. o. jest trafnym wyborem. Łatwej jest odziedziczyć udziały w spółce, niż jdg. NIP, konto w banku, kwestie związane z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, sprawa samego zezwolenia – dziedziczenie spółki odbywa się znacznie płynniej.

A co do jednoosobowej spółki z o. o. – moim zdaniem warto od razu po przekształceniu dobrać sobie wspólnika. Wspólnik w jednoosobowej spółce z o. o. musi płacić składkę ZUS na takich samych zasadach, co przedsiębiorca. W wieloosobowej spółce z o. o. obowiązek ZUSu odpada, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto zainwestować w emeryturę w inny sposób:)

Odpowiedz

Adam Szurpicki 4 sierpnia, 2015 o 09:37

Witaj Marcinie!
Dziękuję bardzo za komentarz. Do tematu będę jeszcze wracał 🙂 Korzyści jest wiele, choć spółka z o.o. to nie jest rozwiązanie dla każdego.
Serdecznie Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: