Czując się wywołały do tablicy z uwagi na jeden z ostatnich wpisów mecenasa Marcina Bartyńskiego (gorąco polecam prowadzony przez niego blog) chciałbym dzisiejszy wpis poświęcić przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. i zalet tego przekształcenia dla aptekarzy prowadzących jednoosobową działalność.
Pierwsza (najważniejsza) – możliwość przejścia zezwolenia na tak przekształconą spółkę z o.o. Po przekształceniu będzie to jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Z pewnością jest to korzyść. Tylko w ten sposób jednoosobowy przedsiębiorca może przekształcić się w spółkę prawa handlowego.
Druga – zmiana zezwolenia to od 8 lutego 2015 r. koszt 1 750,00 zł. Zdecydowanie mniejsza opłata niż za uzyskanie zezwolenia. I zmniejszamy ryzyko skutecznego uzyskania nowego zezwolenia na spółkę. Przecież nie zawsze sytuacja przedstawia się modelowo. Chociażby mój ostatni Klient (prowadzący aptekę od wielu lat) ma problem z wykonaniem podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Usytuowanie lokalu może utrudnić jego wykonanie.
Trzecia – możesz dokonać sprzedaży apteki, dobrać nowych wspólników (nie będących farmaceutami) i tym samym dokapitalizować spółkę. Rozwijać się 🙂
Czwarta – kwestie kontynuacji prowadzonej przez Ciebie działalności przez bliskich. Nie zawsze wykonują zawód farmaceuty. Na marginesie zawsze warto uregulować kwestie nastepstwa prawnego, gdy prowadzi się działalność gospodarczą.
Oczywiście można by dopisać kolejne.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Hej, Adamie!
Warto trochę pociągnąć wątek dziedziczenia apteki. Jeżeli właściciel apteki myśli o swoich dziedzicach, to zdecydowanie masz rację – spółkę z o. o. jest trafnym wyborem. Łatwej jest odziedziczyć udziały w spółce, niż jdg. NIP, konto w banku, kwestie związane z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, sprawa samego zezwolenia – dziedziczenie spółki odbywa się znacznie płynniej.
A co do jednoosobowej spółki z o. o. – moim zdaniem warto od razu po przekształceniu dobrać sobie wspólnika. Wspólnik w jednoosobowej spółce z o. o. musi płacić składkę ZUS na takich samych zasadach, co przedsiębiorca. W wieloosobowej spółce z o. o. obowiązek ZUSu odpada, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto zainwestować w emeryturę w inny sposób:)
Witaj Marcinie!
Dziękuję bardzo za komentarz. Do tematu będę jeszcze wracał 🙂 Korzyści jest wiele, choć spółka z o.o. to nie jest rozwiązanie dla każdego.
Serdecznie Pozdrawiam!