Kontynuując temat decyzji, dziś o instytucji wstrzymania jej wykonania.
Jest to szczególnie istotne w przypadku decyzji dotyczących cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. Jeśli Wojewódzki Inspektor nada decyzji rygor natychmiastowej wykonalności musisz ją wykonać „natychmiast”. Cudzysłów jak najbardziej konieczny 😉
W takiej sytuacji niezbędne jest pozyskanie czasu do prawomocnego zakończenia postępowania. Otrzymując taką decyzję masz możliwość złożenia odwołania. Gdy jednak Główny Inspektor Farmaceutyczny utrzyma w mocy decyzję pozostaje Ci wyłącznie możliwość wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub zamknięcia biznesu.
Prowadząc aptekę i zatrudniając pracowników zależy Ci na tym aby funkcjonowało to jak najdłużej. Szczególnie wówczas, gdy są podstawy aby decyzję o cofnięciu uchylić. Działalność ta stanowi w większości przypadków główne źródło dochodu.
Tu idealnie sprawdzi się instytucja wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji.
Organ odwoławczy może w uzasadnionych przypadkach wstrzymać natychmiastowe wykonanie decyzji.
Sąd administracyjny również może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania całości lub części aktu, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza ich wstrzymanie.
Składając taki wniosek powinieneś wskazać na okoliczności, które przemawiają za wstrzymaniem wykonania decyzji. Istotne jest tu bardzo dobre uzasadnienie i wskazanie, że wykonanie decyzji zagrozi nie tylko Tobie, ale np. Twoim pracownikom i doprowadzi do nieodwracalnych skutków. W konsekwencji: likwidacja działalności. Warto również przedstawić dokumenty księgowe obrazujące sytuację finansową.
Tutaj znajdziesz postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym sąd wstrzymał wykonanie decyzji cofającej zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }