Każdy chciałby aby jego działalność gospodarcza się rozwijała. Nie tylko chcemy więcej zarabiać, ale także mieć większy asortyment, tworzyć oddziały, zatrudniać więcej ludzi. Po prostu być więksi i silniejsi. 🙂
Niejednokrotnie wymaga to zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. Choć takie działanie zazwyczaj wymusza przystąpienie nowej osoby, z którą chcielibyśmy prowadzić wspólnie biznes. Czy podyktowane jest to kwestiami finansowymi, czy prywatnymi – nie ma znaczenia.
Jednak prowadzenie apteki to nie działalność jak każda inna. Jej prowadzenie uzależnione jest od uzyskania zezwolenia.
Tytuł dzisiejszego wpisu przewrotny 🙂
Niestety chcąc zmienić formę jednoosobowej działalności w spółkę osobową (np. jawną lub komandytową) nie dokonasz tego dzięki przekształceniu w rozumieniu kodeksu spółek handlowych. Prowadzoną działalność możesz wnieść do spółki w formie aportu, ale istnieje konieczność uzyskania zezwolenia na rzecz spółki.
Pamiętaj ! Czym innym jest przekształcenie spółki cywilnej (lub spółki prawa handlowego), a czym innym jest przejęcie danego przedsiębiorstwa (jak ma to miejsce przy aporcie) lub spółki, jak również ich połączenie.
Zaletą prowadzenia apteki w formie spółki cywilnej jest uproszczona procedura związana ze zmianą zezwolenia przy przekształceniu w spółkę jawną. Wspólnicy spółki cywilnej uzyskali już zezwolenie na prowadzenie apteki. Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie można skorzystać z tego rozwiązania.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }