Przekształcenie apteki prowadzonej w formie jednoosobowej działalności w spółkę jawną

Adam Szurpicki            19 sierpnia 2015            Komentarze (0)

Każdy chciałby aby jego działalność gospodarcza się rozwijała. Nie tylko chcemy więcej zarabiać, ale także mieć większy asortyment, tworzyć oddziały, zatrudniać więcej ludzi. Po prostu być więksi i silniejsi. 🙂

Niejednokrotnie wymaga to zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. Choć takie działanie zazwyczaj wymusza przystąpienie nowej osoby, z którą chcielibyśmy prowadzić wspólnie biznes. Czy podyktowane jest to kwestiami finansowymi, czy prywatnymi – nie ma znaczenia.

Jednak prowadzenie apteki to nie działalność jak każda inna. Jej prowadzenie uzależnione jest od uzyskania zezwolenia.

Tytuł dzisiejszego wpisu przewrotny 🙂

Niestety chcąc zmienić formę jednoosobowej działalności w spółkę osobową (np. jawną lub komandytową) nie dokonasz tego dzięki przekształceniu w rozumieniu kodeksu spółek handlowych. Prowadzoną działalność możesz wnieść do spółki w formie aportu, ale istnieje konieczność uzyskania zezwolenia na rzecz spółki.

Pamiętaj ! Czym innym jest przekształcenie spółki cywilnej (lub spółki prawa handlowego), a czym innym jest przejęcie danego przedsiębiorstwa (jak ma to miejsce przy aporcie) lub spółki, jak również ich połączenie.

Zaletą prowadzenia apteki w formie spółki cywilnej jest uproszczona procedura związana ze zmianą zezwolenia przy przekształceniu w spółkę jawną.  Wspólnicy spółki cywilnej uzyskali już zezwolenie na prowadzenie apteki. Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie można skorzystać z tego rozwiązania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: