To było w styczniu. Znaczy w połowie stycznia. Właściwie w drugiej połowie stycznia. Byłem w Szklarskiej Porębie, a może w połowie drogi z Wrocławia do Szklarskiej. 🙂
Tak mi się przypomniały kultowe teksty z Rejsu. Nie wiem czy powstaną jeszcze takie filmy, które oprócz klimatu będę wręcz nafaszerowane humorystycznymi tekstami powtarzanymi prze kolejne pokolenia. Do kultowych filmów (przynajmniej dla mnie) można dodać Nic śmiesznego. Dziś jednak nie o kinematografii a lokalu dla apteki.
Z początkiem roku skontaktował się ze mną farmaceuta, któremu zależało na wniesieniu do istniejacej spółki jawnej przedsiębiorstwa w postaci apteki. Prowadził ją w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z taką sytuacją spotykam się często. Muszę wówczas z przykrością rozwiać wszelkie oczekiwania.
Niestety wnosząc aptekę do jakiejkolwiek spółki zezwolenie nie przejdzie. Następstwo nie nastąpi. Skutek: przeniesiesz wyłącznie majątek, ewentualnie innego rodzaju zezwolenia. Gdy już nastąpi etap pogodzenia się z rzeczywistością i minie etap wyparcia, zaczynamy snuć różne scenariusze jak sytuację rozwiązać. Wszystko skupia się na jednej rzeczy – momencie uzyskania zezwolenia na spółkę.
Co mam zrobić? Zamknąć działalność i czekać na uzyskanie nowego zezwolenia? Farmaceuta uzyskał taką złotą radę w Wojewódzkim Inspektoracie: ,,proszę wystąpić o wygaśnięcie zezwolenia i wystąpić o nowe zewolenie na spółkę jawną.” Trwa to przecież dłużej niż tydzień. Jak ma zarobkować? Zaproponowałem wystąpienie o zezwolenie dla spółki, a do czasu jego uzyskania prowadzenie aktualnej działalności. Nie wiem czy farmaceuta skorzystał z mojej rady.
Jednak odnalazłem w sieci informację, że Wojewódzki Sąd Administracyjny poniekąd poruszył ten temat. Sprawa nie była identyczna. Sąd stwierdził, że gdyby nawet w lokalu gdzie ma być prowadzona apteka prowadzona jest aktualnie działalność gospodarcza (np. inna apteka), to nie dyskwalifikuje wystąpienia z wnioskiem o udzielenia zezwolenia. Jest to ewentualnie kwestia czynności sprawdzających organu.
Nigdzie w przepisach nie ma obowiązku przedstawienia faktycznej możliwości korzystania z lokalu, a wyłącznie istnieje obowiązek przedstawienia tytułu prawnego do lokalu. Przecież składając wniosek o wydanie zezwolenia wpisujemy datę podjęcia działalności, a jeśli jest to ściśle związane z opuszczenie lokalu przez osobę obecnie prowadzącą działalność, to nie powinno stanowić przeszkody.
Jeśli rzeczywiście organ wymaga faktycznego dysponowania lokalem, powinien to zweryfikować. Gdyby jednak miał odmówić wydania zezwolenia to konieczne jest właściwe uzasadnienie wydanej decyzji.
Podsumowując, jest możlwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie zezwolenie na prowadzenie apteki, gdy innym podmiot prowadzi ją aktualnie pod tym samym adresem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }