Niezależność pośrednika w obrocie produktami leczniczymi

Adam Szurpicki            26 lutego 2015            Komentarze (0)

Pośrednictwo. Niby wszystko oczywiste. Z czym zazwyczaj się kojarzy? Głównie z pośrednikami na rynku nieruchomości. 🙂

Od niedawna funkcjonuje pojęcie pośrednika w obrocie produktami leczniczymi.

Z racji ostatniej nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne to kolejne zagadnienie, które budzi obawy. Tym bardziej, że w związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi działalności pośrednictwa, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał Komunikat. Znajdziesz go tu:

https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/komunikaty/653,Komunikat-Nr-2-Glownego-Inspektora-Farmaceutycznego-z-dnia-19-lutego-2015-r-w-sp.html

Definicję pośrednictwa odnajdziesz w ustawie ale także w jednym  z moich wcześniejszych wpisów.

Główny Inspektor podkreśla, że w działalności pośrednika chodzi o niezależność. Niezależność kapitałową i osobową z przedsiębiorcą, na rzecz którego mają być prowadzone negocjacje. Oznacza to także, że pośrednik nie może być pracownikiem podmiotu, na rzecz którego prowadzi negocjacje. Jeśli chodzi o dokumenty księgowe – faktury powinny być wystawiane za usługę pośrednictwa, a nie za np. kupno, sprzedaż produktów leczniczych.

Wniosek: będąc powiązanym kapitało lub osobowo nie prowadzę działalności pośrednictwa w obrocie produktami leczniczymi.

Zagadnienie jest istotne chociażby z punku widzenia obowiązku złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi. Wniosek składa się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Za wpis pobierana jest opłata w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przedsiębiorcy, których działalność w dniu wejścia w życie zmian ustawy spełniała przesłanki definicji pośrednictwa zobowiązane były w terminie do 22 lutego   2015 r. złożyć stosowny wniosek. Termin ten wynika z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Czasu jak zwykle nie wiele.

Pamiętaj, że prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie produktami leczniczymi bez uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: