Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kara pienężna za niedozwoloną reklamę apteki

Adam Szurpicki06 października 2015Komentarze (0)

Prowadząc sprawy klientów, w szczególności w zakresie postępowań administracyjnych wszelkiej maści, wielokrotnie spotykam się z próbami uniknięcia skutków (głównie finansowych) podjętych działań.

Często bywa, że klient próbował sam się ratować z opresji, co bez żadnej konsultacji prawnej wyłącznie pogorszyło sytuację. Nie wspominając o pomysłach nie zawsze zgodnych z „literą prawa”. Osoby, które mają ponieść konsekwencje, często poważne, zamykające im drogę dalszego prowadzenia określonej działalności są bardzo „płodne”. Zdecydowana większość tych pomysłów już na starcie zostaje przeze mnie wyeliminowana.

Rozpoczynając od zamknięcia działalności, jej zmiany, ………aż do ucieczki z kraju (oczywiście z przekąsem). 🙂 Wszystko w trakcie toczących się postępowań.

Jedną  z takich sytuacji była próba uniknięcia kary pieniężnej przez właściciela apteki.

Postępowanie dotyczyło naruszenia zakazu reklamy. Jeszcze przed wydaniem decyzji zaprzestano działania. W związku z tym, przedsiębiorca skierował pismo do Wojewódzkiego Inspektora z wnioskiem o nie wymierzenie kary pieniężnej skoro odpadła podstawa- brak jest niedozwolonej reklamy.

W sumie posunięcie logiczne. Prawda?

Teraz powiem Ci jak to wygląda w praktyce.

Organ powinien umorzyć postępowanie w zakresie dotyczącym naruszenia zakazu reklamy z uwagi na jego bezprzedmiotowość. Decyzja obejmuje zarówno rozstrzygnięcie w zakresie reklamy apteki, jak i wymierzenia kary pieniężnej.

Natomiast żaden wniosek czy prośba nie odniesie pożądanych skutków. Kara pieniężna zostanie nałożona za naruszenie przepisów. Zaprzestanie niedozwolonych działań przed wydaniem decyzji nie przekłada się na brak sankcji.

Nie jest decydującą także okoliczność daty wydania decyzji lub jej uprawomocnienia w sprawie nakazu zaprzestania prowadzenia takiej reklamy. Sankcja finansowa stanowi konsekwencje naruszenia art. 94 a ust.1 prawa farmaceutycznego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: