Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Brak kierownika = panika!

Adam Szurpicki26 marca 2019Komentarze (0)

Pełno było w ostatnim czasie doniesień medialnych.

Naczelny  Sąd Administracyjny zakwestionował zastępstwo podczas nieobecności kierownika przez farmaceutę, którego staż nie wynosił tyle, ile konieczny dla osoby, która może taką funkcję pełnić.

Sąd podkreślił, że naruszeniem prawa jest brak obecności w aptece farmaceuty posiadającego uprawnienia do kierowania placówką.

Oczywiście wszechogarniająca panika. Co zrobić ? Jak funkcjonować – zapytasz.

Odpowiadam przewrotnie (i nie tylko ja) – zamknąć kilka tysięcy aptek. Bo właśnie tyle nie ma wymaganego, zgodnie z wyrokiem, personelu.

Jeden wyrok. Wróć, jedna jaskółka, wiosny nie czyni. Wyrok wiąże w indywidualnej sprawie.

Są oczywiście uchwały powiększonych składów Naczelnego Sądu Administracyjnego mające moc zasad. Nie o tym jednak miało być.

Proszę zwróć uwagę, że istnieją rozwiązania, które już funkcjonują, a Inspekcja zazwyczaj podchodziła do sprawy racjonalnie. Choć wyrok może stanowić zachętę do zmiany stanowiska WIF w tej kwestii.

Przecież w przypadku nieobecności kierownika apteki trwającej dłużej niż 30 dni musisz wyznaczyć osobę na jego zastępstwo, która spełnia wymagania właśnie dla kierownika. Fakt zgłaszasz do Inspekcji. Jednak w przypadku nieobecności krótszej, przejściowej wystarczy zastępstwo magistra.

Powiadomienie między innymi zawiera:

1) imię i nazwisko kierownika apteki;

2) imię i nazwisko osoby zastępującej kierownika apteki;

3) informacje o spełnieniu przez osobę, o której mowa w pkt 2, wymagań określonych w art. 88 ust. 2 ustawy.

Przepisy dopuszczają działanie apteki przez okres 30 dni bez obecności magistra spełniającego wymogi na kierownika apteki. Apteka może funkcjonować w czasie obecności w aptece magistra nie posiadającego odpowiedniego stażu.

Artykuł 92 wskazuje tylko ust. 1 art. 88 prawa farmaceutycznego, w którym jest mowa o kwalifikacjach farmaceuty wynikających z ustawy o izbach aptekarskich.

Kontrole Inspektoratów, które próbowały zakwestionować właściwe obsadzone zastępstwo kierownika przez magistra kończyły się bez ciągu dalszego.

Jeden z moich Klientów podczas rutynowej kontroli otrzymał uwagi co do zastępstwa podczas nieobecności kierownika przez magistra farmacji, który nie miał odpowiedniego stażu.

Sporządziłem odpowiednie pismo i Inspekcja musiała argumentację uwzględnić 😉 Nie zawsze oczywiście bywa tak kolorowo. Inspektoraty są różne…

Warto zachować zdrowy rozsądek. Tym bardziej, że sama NIA uspokaja. Stanowisko znajdziesz tu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: