Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wysokość pomieszczeń w lokalu przeznaczonym na aptekę

Adam Szurpicki28 września 20167 komentarzy

Do niniejszego wpisu zainspirowało mnie pytanie Pana Mikołaja pod wpisem Apteka ogólnodostępna – wymagania lokalowe.

Zapytał: Jaka powinna być wysokość pomieszczeń w lokalu przeznaczonym na aptekę?

Skoro o wymaganiach lokalowych to temat chyba najważniejszy. Odpowiedzi jednak na to pytanie nie odnajdziesz w rozporządzeniach Ministra Zdrowia dotyczących warunków, jakie powinien spełniać lokal apteki.

W tym przypadku należy posiłkować się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jeśli chodzi o wysokość to pomocny będzie § 72 rozporządzenia. Pomieszczenia do pracy i innych celów, w których nie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia przeznaczone na stały lub czasowy pobyt:

– nie więcej niż 4 osób – wysokość 2,5 m,

– więcej niż 4 osób – wysokość 3,0 m.

Można więc przyjąć, że w aptekach posiadających 2 stanowiska wystarczająca będzie wysokość 2,5 m dla wszystkich pomieszczeń apteki.

Natomiast w aptece z większą ilością stanowisk sprzedaży powinna być to wysokość 3,0 m.

Pomieszczenia, których wysokość powinna wynosić co najmniej 3 m i 3,3 m mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

BHPEX Październik 7, 2016 o 08:41

Wszystko się zgadza. Pan Mikołaj powinien oczywiście zadbać jeszcze o odpowiednie oświetlenie oraz wyposażenie stanowisk pracy, tak, aby spełnić wszystkie warunki BHP. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Adwokat Wągrowiec Kwiecień 5, 2017 o 09:44

Dziwne właśnie rozporządzenie jeśli chodzi o wysokość lokali z aptekami ale fajnie ze jest to jakoś rozpisane i wiadomo jakie są konkretne wymiary.

Odpowiedz

Jola Maj 8, 2017 o 21:27

Witam,
czy zmiana lokalizacji apteki wymaga nowej koncesji czy wystarczy zmiana zezwolenia?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Szurpicki Maj 13, 2017 o 14:45

Dzień dobry. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą w tej kwestii zapraszam do kontaktu e-mail.

Odpowiedz

sigma Lipiec 3, 2019 o 14:48

Czy coś zmieniło się w tej sprawie od tego czasu, czy nadal obowiązują takie normy?

Odpowiedz

Adam Szurpicki Lipiec 4, 2019 o 18:12

Dziękuję za komentarz. Od tego czasu zmieniło się cytowane we wpisie rozporządzenie w związku z przyjęciem nowego tekstu jednolitego: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf
Jednak przywołany § 72 rozporządzenia, który określa wysokości pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, uległ zmianom kosmetycznym.

Odpowiedz

sigma Lipiec 11, 2019 o 07:49

Dziękuję za odpowiedź i pomoc 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: