Obecność w aptece farmaceuty z uprawnieniami kierownika apteki

Adam Szurpicki20 kwietnia 2019Komentarze (0)

W sieci co jakiś czas pojawiają się kolejne informacje dotyczące magistrów, którzy powinni zastępować kierownika podczas jego nieobecności.

Co dla Ciebie jest szczególnie istotne?

Z pewnością nie to, kto i jak wypowiedział się na temat wyroku NSA. Każdy ma prawo do swojej opinii.

Istotne jest natomiast to, jak podchodzi do tego Inspektor Farmaceutyczny, który przeprowadza kontrolę w Twojej aptece.

Które z Inspektoratów podchodzą do rozumienia art. 92 prawa farmaceutycznego restrykcyjnie ?

Pomocny będzie artykuł, który pojawił się na stronie pod nazwą mgr.farm. Pewnie jest Ci znana. 🙂

Tam przedstawione zostały stanowiska poszczególnych WIF-ów, przy najmniej tych, które zdecydowały się odpowiedzieć na zadane pytanie.

Bo nie wszystkie odpowiedzi były jednoznaczne. Dodatkowo widać rozbieżności i brak jednolitości w interpretowaniu tych samych przepisów.

W tych Inspektoratach (dla przykładu), zwraca się uwagę na staż farmaceuty: Poznański, Dolnośląski, Warmińsko – Mazurski. Powinien on wynosić tyle, ile niezbędny dla kierownika apteki.

Wpisuje się to w powoływany wciąż wyrok sądu (wyrok NSA w Warszawie z dnia 20.02.2019 r., sygn. akt II GSK 5609/16). Nie powinno to dziwić, łatwo jest zasłonić się wydanym wyrokiem.

Dla przykładu fragment z uzasadnienia wyroku:

„Art. 92 upf stanowiąc, że w godzinach czynności apteki powinien być w niej obecny farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1 upf, odsyła nie do ogólnego pojęcia farmaceuty wynikającego z powołanego w tym przepisie art. 2b ust. 1 pkt 1, 2 i 5-7 ustawy o izbach aptekarskich, lecz do zdefiniowanego w art. 88 ust. 1 upf pojęcia farmaceuty odpowiedzialnego za prowadzenie apteki, a więc takiego, który spełnia dodatkowe wymagania w zakresie stażu pracy określone w art. 88 ust. 2 upf. Gdyby ustawodawcy w art. 92 upf chodziło o odesłanie do definicji farmaceuty w rozumieniu art. 2 b ustawy o izbach aptekarskich, to odesłałby wprost do tego przepisu, a nie do art. 88 ust. 1 określającego farmaceutę odpowiedzialnego za prowadzenie apteki.”

Prawie w każdym uzasadnieniu decyzji organy administracji z chęcią powołują się na daną linię orzeczniczą. Wszystko zależy od tego, czy dany wyrok sprzyja ich stanowisku.

Jedynie w województwie pomorskimi i lubelskim Inspektorzy postępują zgodnie utrwaloną praktyką- farmaceuta obecny w czasie godzin otwarcia apteki nie musi wykazać się stażem niezbędnym dla kierownika.

Poruszałem już temat kierownika we wpisie: Brak kierownika=panika!. Odnajdziesz go tu.

Zdjęcie:Hans Braxmeier 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: