Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Etapy przekształcenia apteki w spółkę z o.o.

Adam Szurpicki22 września 2016Komentarze (0)

Dziś o przekształceniu działalności w spółkę z o.o. w kontekście czynności, które należy wykonać.

Udzielając porady moim klientom odnośnie przekształcenia działalności jednoosobowej w spółkę z o.o., często słyszę pytanie: Jak to technicznie wygląda?

Myślę, że warto o tym napisać, skoro to jedno z najważniejszych zagadnień dla pragnących stworzyć nowe możliwości w prowadzeniu własnego biznesu. Bo na pewnym etapie Twoją odpowiedzialność całym swoim majątkiem należy ograniczyć. Dla osób prowadzących aptekę, to często jedyna opcja do sprzedaży firmy lub rozwoju działalności.

Pamiętaj, że procedura przekształcenia dla przedsiębiorcy posiadającego koncesje czy zezwolenia, to jedyna droga umożliwiająca ich „przejście” na spółkę. Żadna próba wniesienia aportem przedsiębiorstwa sprawy sukcesji nie załatwi. Przekształcona spółka co do zasady jest kontynuatorem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Rozpoczynając te przygodę musisz uzbroić się w cierpliwość. 😉 Zazwyczaj proces trwa kilka miesięcy.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie planu przekształcenia. Na tym etapie będzie konieczna wizyta u notariusza. Tu najważniejsze będzie właściwe przygotowanie załączników do planu. Jakie są to załączniki?

Jest to:

– sprawozdanie finansowe,

– wycena składników majątkowych,

– projekt umowy spółki oraz oświadczenia o przekształceniu.

Kolejnym krokiem jest badanie twojego planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Konieczny jest wniosek o wyznaczenie biegłego skierowany do Sądu Rejestrowego. Do wniosku należy dołączyć opłatę. Sąd przyznaje biegłemu wynagrodzenie za przeprowadzone czynności. Które to Ty opłacasz.

Jeśli biegły w swojej opinii nie stwierdził w dokumentach (głównie księgowych) nieścisłości można odwiedzić Kancelarię Notarialną w celu wciągnięcia do aktu notarialnego oświadczenia o przekształceniu i aktu założycielskiego (umowy spółki).

Pozostaje jedynie wypełnić odpowiednie formularze KRS, załączyć przygotowane uprzednio dokumenty oraz uiścić stosowną opłatę i złożyć je we właściwym miejscowo wydziale Krajowego Rejestru Sądowego. Właściwość Sądów Gospodarczych (Rejestrowych) ustalana jest dla określonego obszaru np. dzielnic miasta, wskazanych miejscowości.

Po wpisie spółki do KRS powinno automatycznie nastąpić wykreślenie Twojej działalności  z CEIDG. Powinno…. 🙂 Warto jednak sprawę monitorować i w razie potrzeby samemu złożyć stosowny wniosek.

Po przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jesteś jej 100% udziałowcem.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: