Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej

Adam Szurpicki03 października 20152 komentarze

W ubiegłym tygodniu zwrócił się do mnie o poradę jeden z właścicieli apteki, wobec którego toczyło się postępowanie  w przedmiocie cofnięcia zezwolenia.

Otóż prowadząc aptekę wspólnie ze wspólnikiem w ramach spółki jawnej, wojewódzki inspektor farmaceutyczny wszczął postępowanie i wydał decyzję w przedmiocie cofnięcia zezwolenia spółce. Przyczyną była sprzedaż leków przez aptekę do hurtowni oraz zaprzyjaźnionych aptek. Temat na czasie i konsekwencje dość poważne.

Od decyzji spółka oczywiście wniosła odwołanie, Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzji nie uchylił.

W tej sytuacji pozostało jedynie wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni.

W związku z postępowaniem i brakiem woli dalszego prowadzenia apteki wspólnicy złożyli w trakcie toczącego się postępowania wniosek o wygaśnięcie zezwolenia.

To właśnie było powodem naszego spotkania. Klient ciekaw był czy WIF może wcześniej wydać decyzję o wygaśnięciu zezwolenia przed zakończeniem postępowania w przedmiocie jego cofnięcia. To oczywiście przełożyłoby się na decyzję spółki co do wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Zaoszczędziłoby czasu i środków pieniężnych.

Odpowiedź jest obecnie dużo prostsza niż była dotychczas.

Ustawodawca w ostatniej nowelizacji prawa farmaceutycznego (ustawa z dnia 9 kwietnia o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw) dodał do art. 104 ustawy ust. 2a i 2b w brzmieniu:

2a. W przypadku rezygnacji z prowadzonej działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie podlega wygaśnięciu do czasu zakończenia postępowań kontrolnych lub administracyjnych.

2b. Jeżeli w wyniku zakończonego postępowania kontrolnego lub administracyjnego zachodzą przesłanki do wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie; wygaśnięcia nie stwierdza się.”;

To obecnie rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Podsumowując:

Do chwili, gdy postępowanie nie zostanie zakończone zezwolenie nie podlega wygaśnięciu.

Jeżeli natomiast po zakończonym postępowaniu zachodzą przesłanki do cofnięcia, wygaśnięcia nie stwierdza się, a wojewódzki inspektor cofa zezwolenie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anita 20 kwietnia, 2017 o 17:58

Witam, a co w przypadku gdy budynek przebudowywano na aptekę, jednak pozwolenie na budowę nie uprawomocniło się do dnia dzisiejszego i nie zgłoszone zostało zakończenie prac budowlanych. Apteka jednak funkcjonuje i posiada zezwolenie lecz od siedmiu lat drugie wejście do apteki przeznaczone na dostawę towaru oraz wejście dla pracowników w dalszym ciągu jest w szalunku(schody do budynku)i nie posiada barierek. Ze względu na to że w dalszym ciągu toczy się postępowanie nielegalnego postawienia przedmiotowych schodów nie ma zatwierdzonego pozwolenia na całą przebudowę. W jaki więc sposób dopuszczono aptekę do funkcjonowania i czy istnieją przesłanki do cofnięcia takiego pozwolenia oraz zamknięcia apteki?

Odpowiedz

Adam Szurpicki 27 kwietnia, 2017 o 21:13

Dzień dobry Pani Anito,
dziękuję za komentarz. Proszę o wiadomość prywatną jeśli chciałaby Pani analizy w tym zakresie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: