Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej

Adam Szurpicki16 lutego 20165 komentarzy

Dzisiejszy wpis jest typowo informacyjny.

Mam nadzieję, że pamiętasz o jednej z tegorocznych nowości, czyli o Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej. Piszę o tym, bo minął już dokładnie miesiąc od jego utworzenia (16 stycznia 2016 r.)

Rejestr prowadzony jest przez Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie – www.ichp.pl

W terminie 60 dni od dnia jego utworzenia, operatorzy urządzeń lub systemów ochrony przeciwpożarowej, zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych, są obowiązani do zapewnienia sporządzenia dla każdego takiego urządzenia lub systemu Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.

Chodzi o urządzenia i systemy zainstalowane przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2015 r., poz. 881) tj. przed dniem 10 lipca 2015 r.

Wykaz substancji zubożających warstwę ozonowa (SZWO) odnajdziesz na: www.ichp.pl/szwo lub fluorowanych gazów cieplarnianych na: www.ichp.pl/f-gazy

Czy ten obowiązek dotyczy aptek?

Zachęcam abyś zapoznał się z Komunikatem Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Prezes uspokaja w nim jednocześnie, że obowiązek ten w zasadzie nie będzie tyczył się aptek, ponieważ z reguły urządzenia, jakie znajdują się w aptekach, nie są napełniane czynnikiem chłodzącym w ilości przekraczającej 3 kg.

Jednak powinieneś sprawdzić na tabliczce znamionowej urządzenia rodzaj i masę środka chłodniczego lub czynnika podlegającego rejestracji. Jeśli chodzi o klimatyzatory – informację odnajdziesz na jednostce centralnej znajdującej się na zewnątrz pomieszczenia.

Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara pieniężna od 600 do 3 000 zł

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler | Dokumentacja medyczna 17 lutego, 2016 o 07:38

Nie ma jak nakładanie dodatkowych obowiązków na przedsiębiorcę. ?

Odpowiedz

Adam Szurpicki 17 lutego, 2016 o 09:32

Dokładanie tak. Mam wrażenie, że w pewnych uregulowaniach dochodzimy już do granicy absurdu. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Aptekarz 8 kwietnia, 2016 o 19:32

I komu to potrzebne? Kolejny przepis w już i tak zbyt rozrośniętym prawie.

Odpowiedz

Wojtek Rudzki 31 lipca, 2016 o 23:27

Po to aby było co rejestrować, a potem co kontrolować. Od pewnego momentu aparat administracyjny działa już tylko siłą rozpędu i tylko dla siebie 🙂

Odpowiedz

Ogłoszenia 21 sierpnia, 2016 o 18:23

Przydatny wpis. Pozdrawiam i czekam na kolejne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: