Adam Szurpicki

radca prawny

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną Kancelarię. Doradza przedsiębiorcom, głównie w branży budowlanej, e-commerce oraz farmaceutycznej. Specjalizuje się także w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie żywnościowym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Może się kiedykolwiek zastanawiałeś – prowadzę punkt apteczny, a może go jednak sprzedać ?

Tylko co z zezwoleniem, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą ?

Weszła w życie nowelizacja, potocznie zwana „Apteką dla Aptekarza”.  

Ponadto prowadzona jest już apteka w tej samej wsi. Przecież nabywca musiałby wystąpić o nowe zezwolenie, a nie dostanie już go z uwagi na treść art. 70  prawa farmaceutycznego.

Zgodnie z ust. 3 tego artykułu:

„Punkty apteczne tworzone po dniu wejścia w życie ustawy mogą być usytuowane jedynie na terenach wiejskich, jeżeli na terenie danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna.”

Co zrobić ?  – pomyślisz.

Tu pomocne będzie przekształcenie w sp. z o.o., w szczególności gdy właśnie prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą.

Musisz pamiętać, że „AdA” nie ma zastosowania do punktów aptecznych.

Tym bardziej, że zupełnie odmiennie wygląda zakres form prawnych w jakich można prowadzić punkty apteczne.

Można rozpocząć jego prowadzenie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki prawa handlowego niemającej osobowości prawnej, czy osoby prawnej.

Jeśli takie formy są dostępne, to dlaczego nie mógłbyś przekształcić jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. 

Co Ci to daje?

Masz możliwość zapewnienia ciągłości w funkcjonowaniu działalności, a następnie sprzedaży udziałów w takiej spółce bez konieczności występowania o nowe zezwolenie !

Tu nie ma odpowiedniego zastosowania artykuł o przeniesieniu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Autor zdjęcia: Sierra Maciorowski

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

Bywa, że chciałbyś sprzedać jedną z prowadzonych aptek. Bez względu na powód musisz wiedzieć, że jest to możliwe do przeprowadzenia.

Trzeba się do takiego zbycia apteki dobrze przygotować.

Często pomagam moim Klientom w takim wydzieleniu. Tym bardziej, że duża część aptek otwierana była jeszcze przed wejściem w życie przepisów potocznie nazywanych  „apteka dla aptekarza” (w skrócie AdA).

Niekiedy jest to działalność jednoosobowa, a w jej ramach prowadzona jest apteka ogólnodostępna  i np. restauracja lub wynajem jachtów. 😉 Nie żartuję – opisuję swoje doświadczenia.

Przecież nie będziesz na siłę pozbywał się innej części Twojej działalności lub pozostałych aptek, gdy jest ich kilka.

Apteki zazwyczaj prowadzą działalność w lokalu, który służy wyłącznie ich celom, a (oprócz klientów) przebywają w nim jedynie pracownicy apteki.

Co istotne, posiadają własne składniki materialne służące wyłącznie jej działalności – między innymi: meble, sprzęt biurowy i elektroniczny, towary (leki, środki opatrunkowe, suplementy diety, etc.), komputery, kasy fiskalne.

Apteka ma podpisane umowy (przede wszystkim dostawy), które są realizowane wyłącznie przez nią. Dysponuje oprogramowaniem do zamawiania leków, obsługi recept.

Apteka sama składa zamówienia na leki i inne produkty lecznicze, rozlicza ich zużycie (inwentaryzacja wewnętrzna) i musi mieć kierownika (farmaceutę z odpowiednim stażem).

Zwróć uwagę, że zezwolenie jest wydawane przez WIF na konkretną lokalizację.

Dlatego też możliwe jest jej zbycie jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez konieczności pozbywania się całej prowadzonej działalności.

Zasadnicze jest to,  że może ona stanowić samodzielną zorganizowaną całość jako samodzielne przedsiębiorstwo.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

Sprzedaż apteki a VAT

Adam Szurpicki23 września 2019Komentarze (0)

Z pewnością zastanawiając się nad samą transakcją sprzedaży apteki ogólnodostępnej myślisz także: Jakie podatki zapłacę?

Słusznie. Niezależnie od tego, po której stronie transakacji będziesz. Czy sprzedajesz, czy kupujesz warto się nad tym pochylić.

Tym bardziej, gdy wycena przedsiębiorstwa (apteki) podana w umowie sprzedaży to np. 200 000 zł.

Dziś kilka słów o podatku VAT przy sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zbycie apteki nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług !

Z czego to wynika? Otóż z samej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.).

Art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tam wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług.

Z uwagi na wyłączenie, czynności te nie podlegają jednak opodatkowaniu.

Na mocy więc art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia„.

Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

Naruszenie zakazu reklamy aptek

Adam Szurpicki11 sierpnia 2019Komentarze (0)

Kontrola WIF – nie jeden raz się z tym spotkałeś.

Wtorkowy poranek. Wkracza Inspektor do apteki . Niby zapowiedziana kontrola.

Prowadzący aptekę otrzymał wcześniej pismo z informacją, że w ciągu 30 dni się pojawią.

Ale stres już jest. Nadszedł w końcu dzień kontroli.

To co miało być rutynowymi czynnościami, powoli przekształca się w piekło.

Padają pytania:

– Czy to jest promocja?

– Od kiedy obowiązuje?

– To Państwa strona internetowa?

Konkluzja: kontrolowany prowadzi reklamę placówki na stronach internetowych.

Za te m.in. działania kara pieniężna. Kilka tysięcy złotych.

Stwierdzono rozpowszechnianie na stronach internetowych informacji niezgodne z prawdą o produktach, których dostępność jest ograniczona w innych aptekach.

To była sugestia, że tylko w tej aptece pacjenci mogą uzyskać dane produkty.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny uznał,  że w tej sprawie doszło do prowadzenia tzw. reklamy aptek. Naruszony został art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne.

Tych i innych przykładów można podawać więcej.

Problemem jest bardzo szerokie pojmowanie „reklamy” przez Inspekcję Farmaceutyczną.

Przekłada się to oczywiście na setki spraw sądowych na przestrzeni lat.  Choć z pewnością od daty wprowadzenia regulacji jest ich ponad tysiąc.

Moja rada: Bądź ostrożny i podejmuj przemyślane decyzje!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

Kierując się dewizą, że „dobro powraca” udostępniam zupełnie za darmo i bez ograniczeń e-book dotyczący przeniesienia zezwolenia (koncesji) na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Możesz go pobrać tu: Transakcja kupna/sprzedaży Apteki ogólnodostepnej

Szczerze mówiąc, nie wiem czy są podobne poradniki. Ja na takowe nie natrafiłem. 🙂

Nie rozpisuję się nad kwestiami, które z łatwością odnajdziesz w ustawie lub na stronach internetowych WIF, jak np. pełna lista niezbędnych oświadczeń składanych przez nabywcę.


Wskazuję na zagadnienia, nad którymi się często zastanawiasz:

– Od jakiego podmiotu mogę kupić aptekę?

– Co z NFZ?

– Czy mogę sprzedać (kupić) tylko jedną z kilku prowadzonych aptek?

Niektóre aspekty mogą Ci być już znane.

Zachęcam do pobierania!

Pamiętaj jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl